Nav Bar
Nav Bar
Nav Bar
Nav Bar
Nav Bar
Nav Bar
Nav Bar
Nav Bar
Nav Bar
Nav Bar

Open Show Results

Saturday 13th March 2004

Judges: Dogs: Claire Hindley (Birkhall) Bitches: Graham Bennett (Curig)

Referee: Lynda Race (Kaskarak)

57 exhibits making 68 entries

Best in Show - Hall’s Saxonmill Rum Tum Rio
Reserve Best in Show - Lancashire’s Drishaun D’Lucille ShCM
Best Opposite Sex in Show - Lancashire’s Drishaun D’Lucille ShCM
Reserve Best Dog - Bettridge & Stenhouse’s Saxonmill Mungo Jerric JW
Reserve Best Bitch - Fillis-Moon & Moon’s Gardwright Holly Wood at Maringo
Best Puppy in Show - Bloor & Greenfield’s Neliapilan Phelezzi Poppamies at Pashtari (Imp Fin)
Best Opposite Sex Puppy- Harding’s Miamarna Mandolin
Best Veteran in Show - Muller’s Ghanistan Caleche

Dogs

VD
No entries

MPD (5, 0)
1. Gill & Marshall's Miamarna Motivator
2. Fillis-Moon & Moon's Maringo Soul Man
3. Kidd’s Freecloud Bellaggio
4. Shaverna & Rhodes’ Shadowfax Ciao Aquilo
5. Parker’s Spark In The Dark at Zendushkas

PD (3, 0)
1. Bloor & Greenfield’s Neliapilan Phelezzi Poppamies at Pashtari (Imp Fin)
2. Gill & Marshall's Miamarna Motivator
3. Buttle’s Amudarya Shone

JD (2, 0)
1. Evans’ Sukeshi Special Cargo for Amshura
2. Gray’s Kazdanabad Karuso (IKC)

MD (2, 0)
1. Bloor & Greenfield’s Neliapilan Phelezzi Poppamies at Pashtari (Imp Fin)
2. Buttle’s Amudarya Shone

ND (4, 0)
1. Bloor & Greenfield’s Neliapilan Phelezzi Poppamies at Pashtari (Imp Fin)
2. Evans’ Sukeshi Special Cargo for Amshura
3. Buttle’s Amudarya Shone
4. Gray’s Kazdanabad Karuso (IKC)

SYD (2, 0)
1. Hall’s Saxonmill Rum Tum Rio
2. Bettridge & Stenhouse’s Saxonmill Mungo Jerric JW

UGD (2, 0)
1. Evans’ Sukeshi Special Cargo for Amshura
2. Mulvale’s Azymuth Witch Wizards Wand

GD (2, 1)
1. Fillis-Moon & Moon’s Maringo No More Mr Nice Guy JW

PGD (5, 2)
1. Aspinall’s Tulak The Fugitive
2. Noble & Wilcox’s Jodak Top Hat N Tail for Bichoux
3. Green’s Allakari Tlingit

LD (8, 3)
1. Twentyman’s Bondor Back With A Vengeance
2. Buttle’s Bondor Twelth Night
3. Wynne’s Maringo Name Of The Game
4. Ward’s Kabella Orlando
5. Hurl & Dale’s Severndene Seramis

OD (3, 1)
1. Shaverna, Doudko & Rhodes’ Shadowfax Stepnoi Veter JW
2. Edwards, Briscoe & Barnett’s Valkor Blast From The Past with Ashihna

Best Dog & BIS - Saxonmill Rum Tum Rio : Res. Best Dog - Saxonmill Mungo Jerric JW

BPIS: Neliapilan Phelezzi Poppamies at Pashtari (Imp Fin) : Best Opposite Sex Puppy : Miamarna Mandolin

Bitches

VB (3, 2)
1. Muller’s Ghanistan Caleche

MPB (5, 2)
1. Harding’s Miamarna Mandolin
2. Floyd’s Miamarna Thru The Baracades
3. Gill, Marshall & Astle’s Miamarna Instinction with Zareesh

PB (4, 0)
1. Floyd’s Miamarna Thru The Baracades
2. Hope’s Sarakavahn Love Is The Game
3. Thomson & Truckle’s Khamis Who’s She
4. Gill, Marshall & Astle’s Miamarna Instinction with Zareesh

JB (2, 0)
1. Fillis-Moon & Moon’s Gardwright Holly Wood at Maringo
2. Noble & Wilcox’s Bichoux Only Me JW

MB
1. No entries

NB
1. No entries

SYB (2, 1)
1. Lancashire’s Renza Blonde In Red Silk by Drishaun

UGB (3, 2)
1. Ellis’ Renza Paint The Town Red among Mogell’s

GB (2, 0)
1. Fillis-Moon & Moon’s Maringo Stop Her On Sight JW
2. Meakes & Morris’ Arushkhan She’s No Angel at Cadmore JW

PGB (3, 2)
1. Lancashire’s Drishaun D’Lucille ShCM

LB (2, 0)
1. Meakes & Morris’ Arushkhan Shes The Bees-N-Ees at Cadmore JW
2. Floyd’s Phelezzi Pikachu

OB (4, 1)
1. Evans, Hillier & Waterman’s Wilbus Lovesong JW
2. Lewis & Collingwood’s Nanak Freecloud Firenze
3. Thomson, Truckle & Dyson’s Sanomyca Ally Capellino

Best Bitch & RBIS - Drishaun D’Lucille ShCM : Res. Best Bitch - Gardwright Holly Wood at Maringo

Best Veteran In Show - Ghanistan Caleche

 

Special Open Show Results

Sunday 30th May 2004

Judges: Dogs: Roberto Bongiovanni (Xenos) Bitches: Gunilla Holmgren (Kingsleah)

121 exhibits

Best in Show - Hall’s Saxonmill Rum Tum Rio
Reserve Best in Show - Winters & Parsell's Harlextan The Diva
Best Opposite Sex in Show - Winters & Parsell's Harlextan The Diva
Reserve Best Dog - Parsell's Harlextan Talk About Me
Reserve Best Bitch - John's Qamaris Dragonfly at Herat (Imp)
Best Puppy in Show - Earnshaw's Shadowfax Ciao Sabbioso
Best Opposite Sex Puppy- Hall's Saxonmill Star Struck
Best Veteran in Show - House's Renza Recital for Jodak

Dogs

VD
1. Gill & Marshall's Ch. Meredith Biarritz at Miamarna
2. Mulvale’s Azymuth Wild ‘N’ Wicked

MPD
1. Hall’s Saxonmill Rocket Man
2. Coates-Waite & Savage’s Sashkan Nite Nocturne
3. Keates’ Saxonmill Star Man
4. Woodward’s Saxonmill Sirius
5. Hurl’s Firos Glenfarclas at Tarakhi

PD
1. Earnshaw's Shadowfax Ciao Sabbioso
2. Gill & Marshall's Miamarna Motivator
3. Hall’s Saxonmill Rocket Man
4. Bagshaw & Freke’s Kalaztra Rizing Star

SJD (6 – 15 mths)
1. Inman & Hargreaves’ Sanstas Tommy Lee at Keamarola
2. White’s Amudarya Shafayat at Ruannas
3. Buttle’s Amudarya Shone

SJD (6 – 18 mths)
1. Fisher’s Chicago Du Mont Chacra-Raju at Ifmaraf (Imp)
2. Lloyd’s Khamis Seize The Day El Krishan
3. Inman & Hargreaves’ Sanstas Tommy Lee at Keamarola
4. Buttle’s Amudarya Shone

SYD
1. Woodward’s Saxonmill Jellicle Jack
2. Inman & Hargreaves’ Sanstas Tommy Lee at Keamarola
3. Appleby & Minchin’s Kazdanabad Karlo Rossi
4. Mulvale’s Azymuth Which Wizards Wand

GD
1. Collett’s Saboush Raffyk at Mhasud JW
2. Bettridge & Stenhouse’s Saxonmill Mungo Jerric JW
3. O’Connor-Thomas & Thomas’ Renza Just Call Me Red
4. Kitchen’s Lissue Carreras JW

PGD
1. Hall’s Saxonmill Rum Tum Rio
2. Parker-Holden’s Sanstas Whats Up Doc
3. Gosling’s Nagazumi Teroldego
4. Parsell’s Harlextan Majic In Black
5. Cullen’s Jalhar Ladykiller with Eweyisska

LD
1. Cheeseman’s Afterglow Total Turmoil at Zaram
2. Woodward’s Sashkan The Wizz Kid
3. Webb’s Altside Tiger Potion at Turabaz
4. Kirwan’s Harlextan Man Of Majik
5. Ward’s Kabella Orlando

OD
1. Parsell’s Harlextan Talk About Me
2. Bagshaw & Freke’s Oshanemeh’s Believe I’m Real
3. Matthews’ Cloudside Firestorm of Shurma
4. Ward’s Isfahan Aziz Taqdur


Best Puppy In Show - Shadowfax Ciao Sabbioso

Bitches

VB
1. House’s Renza Recital for Jodak
2. Keates’ Izmar Sokitoem at Hadassah
3. Fisher’s Ifmaraf Get Up And Go
4. Small’s Zamora Beauty

MPB
1. Hall’s Saxonmill Star Struck
2. Burns & Hall’s Saxonmill Star Light
3. Bastow’s Saxonmill Star Attraction at Karandikar
4. Edwards & Appleby’s Saxonmill Star Style
5. Bettany’s Saxonmill Star Realta

PB
1. Hall’s Saxonmill Star Struck
2. Harding’s Miamarna Mandolin
3. Gosling’s Miamarna I’ll Fly For You
4. Cheeseman & Callard’s Shimonay Kessena with Zaram
5. Wagget’s Saxonmill Shining Star

SJB (6 – 15 mths)
1. John’s Qamaris Dragonfly at Heart (Imp)
2. Hope’s Sarakavahn Love Is The Game

SJB (6 – 18 mths)
1. Weston’s Khamis With Attitude at Sanstas
2. Inman & Hargreaves’ Khamis Dare I at Keamarola

SYB
1. Waggett’s Saxonmill Jellorium
2. Dale’s Altside Walkin’ In The Rain
3. Inman & Hargreaves’ Khamis Dare I at Keamarola
4. Appleby & Minchin’s Kazdanabad Kajsa (IKC)
5. Edwards & Appleby’s Kazdanabad In Kahoots

GB
1. Waggett’s Saxonmill Jellorium
2. Andrew’s Jahera Mayyirah Andizhan
3. Newton’s Renza Designer Red by Shimalma
4. Milligan-Bott & Bott’s Thendara Phar Breeze
5. Lawson & Lawson-Ball’s Arushkhan Moonberry Magic

PGB
1. Gill’s Maringo Fun And Games at Gileeze
2. Parsell’s Harlextan Majik Wanda
3. Smith’s Gold N Copper Sweet Chilli Pepper (Imp)
4. House’s Jodak Disco Diva
5. Downes & Downes’ Zorba’s Black Velvet

LB
1. Winters & Parsell’s Harlextan The Diva
2. Hills’ Tico Trust Me with Sharhazlah ShCM
3. Floyd’s Phelezzi Pikachu
4. Thomson, Truckle & Lawson-Ball’s Sanstas The Bees Knee’s
5. Small’s Zushkhan Jodeci

OB
1. Parsell’s Harlextan’s A Touch Of Frost
2. Gill & Marshall’s Saqlawi Fascination JW
3. Jones’ Sashkhan Classic Lady with Gintonic JW
4. White’s Araki Pandora’s Xotica
5. Small’s Black Rose

Best Veteran In Show - Renza Recital for Jodak : Reserve Best Veteran In Show - Ch. Meredith Biarritz at Miamarna


Special Classes (Judged after Best In Show)

Special Open (Black/Tan, Black/Cream, Black/Silver)
1. Woodward’s Saxonmill Jellicle Jack

Special Open (Gold, Cream, Red)
1. Newton’s Renza Designer Red by Shimalma
2. Cullen’s Azymuth Witch Potion Poison with Eweyisska
3. Kitchen’s Lissue Carreras JW
4. Small’s Zushkhan Jodeci
5. O’Connor-Thomas & Thomas’ Renza Just Call Me Red

Special Open (Brindle)
1. Winters & Parsell's Harlextan The Diva
2. Collett's Saboush Raffyk At Mhasud JW
3. Webb's Altside Tiger Potion At Turabaz
4. Cullen's Jahlar Lady Killer With Eweyisska

Special Open (Blue, Domino, White, Black or AOC)
1. Earnshaw’s Bashanabad Pharoah’s Pride
2. Small’s Black Rose


October Open Show Results

Sunday 17th October 2004

Judges: Dogs: Dee Milligan-Bott (Thendara) Bitches: Pat Kirwan (Padaki)

71 exhibits

Best in Show - Bondor Twelth Night : Reserve Best in Show - Miamarna Mandolin at Ashahni

Best in Show - Buttle’s Bondor Twelth Night
Reserve Best in Show - Harding's Miamarna Mandolin at Ashahni
Best Opposite Sex in Show - Harding's Miamarna Mandolin at Ashahni
Reserve Best Dog - Coates-Waite's Sashkan New Kid On The Block at Kulute
Reserve Best Bitch - Lancashire's Drishaun D'Lucille
Best Puppy in Show - Hall's Saxonmill Star Struck
Best Opposite Sex Puppy - Gilbert & Grant's Firos Caperdonich
Best Veteran in Show - Twentyman's Bondor Back With A Vengeance ShCM

Dogs

VD
1. Twentyman's Bondor Back With A Vengeance ShCM
2. Matthew’s Cloudside Firestorm of Shurma

MPD
1. Baucutt’s Drishaun Delorian
2. Barber & Henry’s Normarand Just A Dream
3. Lancashire's Drishaun Declan
4. Sanderson’s Zushkans Black Mamba

PD
1. Gilbert & Grant's Firos Caperdonich
2. Hall’s Saxonmill Rocket Man
3. Keate’s Saxonmill Star Man

JD
1. Coates-Waite’s Sashkan New Kid On The Block at Kulute
2. Coates-Waite & Savage’s Sashkan Nite Nocturne
3. Earnshaw's Shadowfax Ciao Sabbioso

SYD
1. Lowry’s Gardwright Celebrity

MD
1. Gilbert & Grant's Firos Caperdonich

ND
1. Coates-Waite’s Sashkan New Kid On The Block at Kulute
2. Gilbert & Grant's Firos Caperdonich
3. Coates-Waite & Savage’s Sashkan Nite Nocturne
4. Keates' Saxonmill Star Man

UGD
1. Coates-Waite’s Sashkan New Kid On The Block at Kulute
2. Earnshaw's Shadowfax Ciao Sabbioso
3. Keates' Saxonmill Star Man

GD
1. O'Connor-Thomas & Thomas' Renza Just Call Me Red
2. Lowry’s Gardwright Celebrity

PGD
1. Green’s Allakari Tlingit
2. Kitchen's Lissue Carreras JW
3. Barber, Henry & Jones' Normarand Risk Of Thunder

LD
1. Aspinall'’s Tulak The Fugitive
2. Lancashire’s Drishaun D'Lucien
3. Cullen’s Jalhar Ladykiller with Eweyisska

OD
1. Buttle’s Bondor Twelth Night
2. Matthews’ Cloudside Firestorm of Shurma
3. Noble & Lancashire's Bichoux Eternal magic at Drishaun

Reserve Best Dog : Sashkan New Kid On The Block at Kulute

Best Puppy Dog: Firos Caperdonich

Bitches

VB
1. Small’s Zamora Beauty
2. Small’s Zushkhan Jodeci
3. Keate’s Izmar Sokitoem at Hadassah

MPB
1. Lancashire’s Drishaun Djacquetta
2. Thompson & Twentyman’s Drishaun Djemima
3. Barber & Henry’s Normarand Dark N Delicious

PB
1. Hall’s Saxonmill Star Struck
2. Gilbert & Grant’s Firos Braeval
3. Burns & Hall's Saxonmill Star Light

JB
1. Harding’s Miamarna Mandolin at Ashahni
2. Hitch’s Soda Pop of Zendushkas
3. Green's Sashkan Adeje Gucci
4. John’s Qamaris Dragonfly at Heart (Imp)
5. Floyd’s Miamarna Thru The Baracades

SYB
1. Noble & Wilcox’s Bichoux Only Me JW
2. Hitch’s Soda Pop of Zendushkas

MB
1. Gilbert & Grant’s Firos Braeval
2. Green's Sashkan Adeje Gucci
3. Thompson & Twentyman’s Drishaun Djemima

NB
1. Gilbert & Grant’s Firos Braeval
2. Green's Sashkan Adeje Gucci

UGB
Absent

GB
2. Hitch’s Soda Pop of Zendushkas

PGB
1. John’s Gold N Copper Show Your Colours at Herat (Imp)
2. Cullen’s Azymuth Witch Poison Potion with Eweyisska
3. John’s Awbari Donatella at Herat (Imp)
4. Burns & Burns' Lissue Esmeralda

LB
1. Lancashire’s Drishaun D'Lucille
2. Floyd’s Phelezzi Pikachu
3. Small’s Black Rose
4. Morgan’s Calamayor Velvet at Ellistine

OB
1. Winters & Parsell’s Harlextan The Diva
2. Small’s Zushkhan En Vogue

Reserve Best Bitch : Drishaun D'Lucille

Best Puppy Bitch & BPIS: Saxonmill Star Struck

Best Veteran In Show - Bondor Back With A Vengeance ShCM : Reserve Best Veteran In Show - Zamora Beauty